Yageo RT0805WRB07470RL
RT0805WRB07470RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805WRB07470RL
Brief Description
RES SMD 470 OHM 0.05% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805WRB07470RL.pdf
Availability of RT0805WRB07470RL
QUANTITY
RT0805WRB07470RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805WRB07470RL
Internal Part NumberEIS-RT0805WRB07470RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)470
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805WRB07470RL
Related LinksRT0805WR, RT0805WRB07470RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805WRB07470RL Details Description
Related parts for RT0805WRB07470RL
RES SMD 102 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS .100 EXTEND datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A DO214AC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 39POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 1000 BASE-T datasheet.pdf
SENSOR 200PSIS 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
SE SURFACE LS BELT 2X80" A CRS datasheet.pdf
DIODE ZENER 82V 1W DO204AL datasheet.pdf