Yageo RT1206BRD07102RL
RT1206BRD07102RL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206BRD07102RL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 102 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206BRD07102RL.pdf
Availability of RT1206BRD07102RL
QUANTITY
RT1206BRD07102RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206BRD07102RL
Internal Part NumberEIS-RT1206BRD07102RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)102
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206BRD07102RL
Related LinksRT1206BR, RT1206BRD07102RL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206BRD07102RL Details Description
Related parts for RT1206BRD07102RL
TRIMMER 1K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 24V 60A DPAK datasheet.pdf
IDC CABLE - MDM10H/MC10G/MDM10H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 15NS 36SOJ datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 24K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
ROLL RUBBER ESD 2LAYER 3'X50' datasheet.pdf
FUS 125V T/D PLUG 8A TYPE S datasheet.pdf
TVS DIODE 7.6VWM BPKG AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 3.072MHZ CMOS SMD datasheet.pdf