Yageo RT1206BRD0715RL
RT1206BRD0715RL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206BRD0715RL
Brief Description
RES SMD 15 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206BRD0715RL.pdf
Availability of RT1206BRD0715RL
QUANTITY
RT1206BRD0715RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206BRD0715RL
Internal Part NumberEIS-RT1206BRD0715RL
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206BRD0715RL
Related LinksRT1206B, RT1206BRD0715RL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206BRD0715RL Details Description
Related parts for RT1206BRD0715RL
IC MCU 8BIT 3KB OTP 28SDIP datasheet.pdf
DIR COUPLER W/LP FILTER 898MHZ datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP PREBIAS SOT363 datasheet.pdf
RES SMD 45.3 OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
RES 1.74K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 3.195A 37 MOHM datasheet.pdf
625 DIP HDR SCRW MACH CONTACT datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12MM XCUT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf