Yageo RT1206BRD0718R7L
RT1206BRD0718R7L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206BRD0718R7L
Brief Description
RES SMD 18.7 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206BRD0718R7L.pdf
Availability of RT1206BRD0718R7L
QUANTITY
RT1206BRD0718R7L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206BRD0718R7L
Internal Part NumberEIS-RT1206BRD0718R7L
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.7
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206BRD0718R7L
Related LinksRT1206BR, RT1206BRD0718R7L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206BRD0718R7L Details Description
Related parts for RT1206BRD0718R7L
OSC XO 4.000MHZ HCMOS TTL PC PIN datasheet.pdf
RES SMD 3.9K OHM 5% 1.33W 2512 datasheet.pdf
EVAL KIT FOR MAX5946 datasheet.pdf
RES 5.11 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
ANT PHANTOM ELITE 3DBI CEIL MNT datasheet.pdf
IC FLASH 8GBIT TSOP datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
DC/DC CONV TH QB 12V 500W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 100A 277/480VA datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 275MA 1.3 OHM datasheet.pdf
CAP POLY 180UF 20% 2.5V SMD datasheet.pdf