Yageo RT1206BRD0723K2L
RT1206BRD0723K2L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206BRD0723K2L
Brief Description
RES SMD 23.2K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206BRD0723K2L.pdf
Availability of RT1206BRD0723K2L
QUANTITY
RT1206BRD0723K2L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206BRD0723K2L
Internal Part NumberEIS-RT1206BRD0723K2L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)23.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206BRD0723K2L
Related LinksRT1206BR, RT1206BRD0723K2L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206BRD0723K2L Details Description
Related parts for RT1206BRD0723K2L
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 16V 10% 2312 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 16-QFN datasheet.pdf
RES 2.34K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CONN VALVE PLUG datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS JAM NUT PIN M12 datasheet.pdf
CONN PCB 4POS datasheet.pdf