Yageo RT1206BRD07255KL
RT1206BRD07255KL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206BRD07255KL
Brief Description
RES SMD 255K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206BRD07255KL.pdf
Availability of RT1206BRD07255KL
QUANTITY
RT1206BRD07255KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206BRD07255KL
Internal Part NumberEIS-RT1206BRD07255KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)255k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206BRD07255KL
Related LinksRT1206BR, RT1206BRD07255KL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206BRD07255KL Details Description
Related parts for RT1206BRD07255KL
IC OPAMP CFA 650MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CABLE DB9F-DB9F 2M datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 450KHZ W/SD 8-MSOP datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 2.5A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RES SMD 931K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
FERRITE CHIP 600 OHM 300MA 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 6.65K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.5A TO252-3 datasheet.pdf
RES 1.8 OHM 11W 5% AXIAL datasheet.pdf