Yageo RT1206BRD07294KL
RT1206BRD07294KL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206BRD07294KL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 294K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206BRD07294KL.pdf
Availability of RT1206BRD07294KL
QUANTITY
RT1206BRD07294KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206BRD07294KL
Internal Part NumberEIS-RT1206BRD07294KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)294k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206BRD07294KL
Related LinksRT1206BR, RT1206BRD07294KL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206BRD07294KL Details Description
Related parts for RT1206BRD07294KL
IC OPAMP PGA 32MHZ 10MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
MINI MIC FLA-ST-KON datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 5MM GREEN datasheet.pdf
IGBT 600V 40A 170W TO263-3 datasheet.pdf
BNC REMOVAL TOOL- 8 INCH datasheet.pdf
RES 17.8 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X11.43MM T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 41POS WALL MNT PIN datasheet.pdf