Vicor Corporation V72C36T150BG
V72C36T150BG picture photo
Mfg. Part Number
V72C36T150BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W
Datasheet Download
V72C36T150BG.pdf
Availability of V72C36T150BG
QUANTITY
V72C36T150BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V72C36T150BG
Internal Part NumberEIS-V72C36T150BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.9%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72C36T150BG
Related LinksV72C36, V72C36T150BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72C36T150BG Details Description
Related parts for V72C36T150BG
PHOTOINTERRUPTER REFLEC .8MM SMD datasheet.pdf
IC ARTHMTC UNIT/FUN GEN 24-DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
EMI FILTER 250VAC 16A SCREW TERM datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS R/A 1.5MM TIN datasheet.pdf
40KV DC PEAK AC DC- 150 HZ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf