Yageo RT1206BRD07294KL
RT1206BRD07294KL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206BRD07294KL
Brief Description
RES SMD 294K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206BRD07294KL.pdf
Availability of RT1206BRD07294KL
QUANTITY
RT1206BRD07294KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206BRD07294KL
Internal Part NumberEIS-RT1206BRD07294KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)294k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206BRD07294KL
Related LinksRT1206BR, RT1206BRD07294KL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206BRD07294KL Details Description
Related parts for RT1206BRD07294KL
CONN EDGECARD 6POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU SC70-5 datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 50ppm 12pF 100 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
SENSOR 3000PSI 1/4-18 NPT 1-5V datasheet.pdf
CONN RCPT 46POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 21K OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
RES 1.87K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 297V 2.5KA DISC 9MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 10% 630V AXIAL datasheet.pdf