Yageo RT1206BRD072K67L
RT1206BRD072K67L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206BRD072K67L
Brief Description
RES SMD 2.67K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206BRD072K67L.pdf
Availability of RT1206BRD072K67L
QUANTITY
RT1206BRD072K67L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206BRD072K67L
Internal Part NumberEIS-RT1206BRD072K67L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.67k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206BRD072K67L
Related LinksRT1206BR, RT1206BRD072K67L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206BRD072K67L Details Description
Related parts for RT1206BRD072K67L
DIODE ZENER 18V 500MW SOD123 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 400VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CAP CER 18PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 240V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 130K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf