Yageo RT1206BRD07309RL
RT1206BRD07309RL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206BRD07309RL
Brief Description
RES SMD 309 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206BRD07309RL.pdf
Availability of RT1206BRD07309RL
QUANTITY
RT1206BRD07309RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206BRD07309RL
Internal Part NumberEIS-RT1206BRD07309RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)309
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206BRD07309RL
Related LinksRT1206BR, RT1206BRD07309RL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206BRD07309RL Details Description
Related parts for RT1206BRD07309RL
RES 21K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY SSR 240VAC 8A ZC 4-SIP datasheet.pdf
CONN HR10A PLUG 12POS MALE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 1000PSI 7/16-20 UNF 2B 5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.156" (3.96mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/4W 0.01% RADIAL datasheet.pdf