Yageo RT1206BRD07340RL
RT1206BRD07340RL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206BRD07340RL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 340 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206BRD07340RL.pdf
Availability of RT1206BRD07340RL
QUANTITY
RT1206BRD07340RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206BRD07340RL
Internal Part NumberEIS-RT1206BRD07340RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)340
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206BRD07340RL
Related LinksRT1206BR, RT1206BRD07340RL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206BRD07340RL Details Description
Related parts for RT1206BRD07340RL
HOOK-UP STRND 30AWG BLACK 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 118 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf
FLASHER 727 THERM CARD datasheet.pdf
IC FPGA 696 I/O 1517HBGA datasheet.pdf
HD VT TH datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 3.3V datasheet.pdf