Yageo RT1206BRD0735R7L
RT1206BRD0735R7L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206BRD0735R7L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 35.7 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206BRD0735R7L.pdf
Availability of RT1206BRD0735R7L
QUANTITY
RT1206BRD0735R7L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206BRD0735R7L
Internal Part NumberEIS-RT1206BRD0735R7L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)35.7
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206BRD0735R7L
Related LinksRT1206BR, RT1206BRD0735R7L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206BRD0735R7L Details Description
Related parts for RT1206BRD0735R7L
RES SMD 210 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 12 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 78.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN TERM BLK 4LVL 2POS 5.08MM datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DIP 10POS PCB 24V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 2.4GHZ 256K VQFN datasheet.pdf
RES SMD 30 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 1.24K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
FUSE 1.6A 250V AXIAL datasheet.pdf