Yageo RT1206BRD07374KL
RT1206BRD07374KL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206BRD07374KL
Brief Description
RES SMD 374K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206BRD07374KL.pdf
Availability of RT1206BRD07374KL
QUANTITY
RT1206BRD07374KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206BRD07374KL
Internal Part NumberEIS-RT1206BRD07374KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)374k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206BRD07374KL
Related LinksRT1206BR, RT1206BRD07374KL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206BRD07374KL Details Description
Related parts for RT1206BRD07374KL
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 1.5V datasheet.pdf
SENSOR TEMP I2C/SMBUS 8UMAX datasheet.pdf
SWITCH LIMIT SPDT 5A ROLLR LEVER datasheet.pdf
IC VOLT SUPERVISOR 4.38V SC-70 datasheet.pdf
TEST POINT JACK INSL BLACK datasheet.pdf
LED LIGHT / BACKLIGHT CONNECTOR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RES 47.5 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS SKT datasheet.pdf