Yageo RT1206BRD0739K2L
RT1206BRD0739K2L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206BRD0739K2L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 39.2K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206BRD0739K2L.pdf
Availability of RT1206BRD0739K2L
QUANTITY
RT1206BRD0739K2L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206BRD0739K2L
Internal Part NumberEIS-RT1206BRD0739K2L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)39.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206BRD0739K2L
Related LinksRT1206BR, RT1206BRD0739K2L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206BRD0739K2L Details Description
Related parts for RT1206BRD0739K2L
IDC CABLE - MSC34K/MC34G/MPL34K datasheet.pdf
RES SMD 39 OHM 0.5% 1/16W 0816 datasheet.pdf
IC REG BUCK SEPIC 5V 1.5A 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 33PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16K FLASH 32-LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
IC BUFFER 220MHZ 4CH 3.3V 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 5.8VOUT 25W datasheet.pdf
NUT DRIVR HEX SCKT 11/32" 7.32" datasheet.pdf