Yageo RT1206BRD0739KL
RT1206BRD0739KL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206BRD0739KL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 39K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206BRD0739KL.pdf
Availability of RT1206BRD0739KL
QUANTITY
RT1206BRD0739KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206BRD0739KL
Internal Part NumberEIS-RT1206BRD0739KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)39k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206BRD0739KL
Related LinksRT1206B, RT1206BRD0739KL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206BRD0739KL Details Description
Related parts for RT1206BRD0739KL
RES SMD 5.6K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:4 2.5GHZ 16TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 2POS TIN WW R/A datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CAP CER 1PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf