Yageo RT1206BRD0739KL
RT1206BRD0739KL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206BRD0739KL
Brief Description
RES SMD 39K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206BRD0739KL.pdf
Availability of RT1206BRD0739KL
QUANTITY
RT1206BRD0739KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206BRD0739KL
Internal Part NumberEIS-RT1206BRD0739KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)39k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206BRD0739KL
Related LinksRT1206B, RT1206BRD0739KL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206BRD0739KL Details Description
Related parts for RT1206BRD0739KL
CAP TANT 22UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
RES SMD 240K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 8.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC TRANSLATOR TRIPLE 20-SOIC datasheet.pdf
CABLE RF REVRS SMA-MMCX 6" datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 23A 8DFN datasheet.pdf
RES 12.7K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 55NS 32TSOP datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf