Yageo RT1206BRD0739RL
RT1206BRD0739RL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206BRD0739RL
Brief Description
RES SMD 39 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206BRD0739RL.pdf
Availability of RT1206BRD0739RL
QUANTITY
RT1206BRD0739RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206BRD0739RL
Internal Part NumberEIS-RT1206BRD0739RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)39
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206BRD0739RL
Related LinksRT1206B, RT1206BRD0739RL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206BRD0739RL Details Description
Related parts for RT1206BRD0739RL
BOOTSEAL MPA3/MSP3/MSPM TP BLACK datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.047" NYLON 1/2" datasheet.pdf
IC REG BOOST 3V 0.13A 5TSOP datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 3.2A 15 MOHM TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 499 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 390PF 200V 1% BP 1111 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 50MA 8SOIC datasheet.pdf