Yageo RT1206BRD073K16L
RT1206BRD073K16L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206BRD073K16L
Brief Description
RES SMD 3.16K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206BRD073K16L.pdf
Availability of RT1206BRD073K16L
QUANTITY
RT1206BRD073K16L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206BRD073K16L
Internal Part NumberEIS-RT1206BRD073K16L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.16k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206BRD073K16L
Related LinksRT1206BR, RT1206BRD073K16L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206BRD073K16L Details Description
Related parts for RT1206BRD073K16L
RES SMD 221 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RELAY SSR 50A 480VAC AC OUT PNL datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.48K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HDR .100" SNGL SMD R/A 39PO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 121 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 30LSSOP datasheet.pdf
TOOL ACCY datasheet.pdf
TV 19C 19#20 PIN J/N RECP datasheet.pdf
LED COB 4000K 80CRI 36V SMD datasheet.pdf