Yageo RT1206BRD07510RL
RT1206BRD07510RL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206BRD07510RL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 510 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206BRD07510RL.pdf
Availability of RT1206BRD07510RL
QUANTITY
RT1206BRD07510RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206BRD07510RL
Internal Part NumberEIS-RT1206BRD07510RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)510
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206BRD07510RL
Related LinksRT1206BR, RT1206BRD07510RL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206BRD07510RL Details Description
Related parts for RT1206BRD07510RL
TERM BLOCK PLUG 10POS 7.5MM datasheet.pdf
IC OPAMP POWER 1MHZ DDPAK datasheet.pdf
RES SMD 620 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 3.6A SOT-23-3 datasheet.pdf
IC MCU ARM7 96KB FLASH 48LFCSP datasheet.pdf
IC TXRX LIN 3.3V LDO 8-SOIC datasheet.pdf
RES 30.1 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
POLYSWITCH .12A RESET FUSE SMD datasheet.pdf
IR 40 GASKET FRNTMT NEOPRENE datasheet.pdf
RES SMD 560K OHM 5% 1/2W 0805 datasheet.pdf