Yageo RT1206BRE07160KL
RT1206BRE07160KL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206BRE07160KL
Brief Description
RES SMD 160K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206BRE07160KL.pdf
Availability of RT1206BRE07160KL
QUANTITY
RT1206BRE07160KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206BRE07160KL
Internal Part NumberEIS-RT1206BRE07160KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)160k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206BRE07160KL
Related LinksRT1206BR, RT1206BRE07160KL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206BRE07160KL Details Description
Related parts for RT1206BRE07160KL
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
GDT 90V 20% 20KA datasheet.pdf
CARD EDGE 26POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 200MS SOT23-5 datasheet.pdf
OSC MEMS 33.33333MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 237 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
24+24 DIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 135MA 4.4 OHM TH datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
MICRO 37C P 72" WHT JACKS datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 1.8V datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 330VAC AXIAL datasheet.pdf