Yageo RT1206BRE0718R2L
RT1206BRE0718R2L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206BRE0718R2L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 18.2 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206BRE0718R2L.pdf
Availability of RT1206BRE0718R2L
QUANTITY
RT1206BRE0718R2L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206BRE0718R2L
Internal Part NumberEIS-RT1206BRE0718R2L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.2
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206BRE0718R2L
Related LinksRT1206BR, RT1206BRE0718R2L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206BRE0718R2L Details Description
Related parts for RT1206BRE0718R2L
RES SMD 15K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 8.192V SOT23 datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.05A 48V datasheet.pdf
IC FET MUX/DEMUX SGL 16TSSOP datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 30ppm 20pF 30 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS FREE HNG W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT datasheet.pdf
8POS REVERSE PICOFLEX SMD HDR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP FILM 0.91UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.82 OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf