Yageo RT1206BRE07215KL
RT1206BRE07215KL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206BRE07215KL
Brief Description
RES SMD 215K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206BRE07215KL.pdf
Availability of RT1206BRE07215KL
QUANTITY
RT1206BRE07215KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206BRE07215KL
Internal Part NumberEIS-RT1206BRE07215KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)215k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206BRE07215KL
Related LinksRT1206BR, RT1206BRE07215KL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206BRE07215KL Details Description
Related parts for RT1206BRE07215KL
RES ARRAY 4 RES 1K OHM 1206 datasheet.pdf
BERGSTIK STRAIGHT datasheet.pdf
CONN SIM CARD PUSH-PUSH R/A SMD datasheet.pdf
CONN SOCKET BRD/BRD .5MM 80POS datasheet.pdf
RES 2.7 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.909 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 50V X5R 0805 datasheet.pdf
LED OSLON COOL WHITE 5700K 2SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 80A TO220 datasheet.pdf