Yageo RT1206BRE0722RL
RT1206BRE0722RL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206BRE0722RL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 22 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206BRE0722RL.pdf
Availability of RT1206BRE0722RL
QUANTITY
RT1206BRE0722RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206BRE0722RL
Internal Part NumberEIS-RT1206BRE0722RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)22
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206BRE0722RL
Related LinksRT1206B, RT1206BRE0722RL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206BRE0722RL Details Description
Related parts for RT1206BRE0722RL
CAP CER 0.056UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPDT 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 220KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY 15A 250V M5 SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 200 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 21POS PIN datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
IMCV SNMP MANAGEABLE CONVRTR datasheet.pdf
CAP FILM 0.3UF 5% 1600VDC AXIAL datasheet.pdf