Yageo RT1206BRE07240KL
RT1206BRE07240KL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206BRE07240KL
Brief Description
RES SMD 240K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206BRE07240KL.pdf
Availability of RT1206BRE07240KL
QUANTITY
RT1206BRE07240KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206BRE07240KL
Internal Part NumberEIS-RT1206BRE07240KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)240k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206BRE07240KL
Related LinksRT1206BR, RT1206BRE07240KL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206BRE07240KL Details Description
Related parts for RT1206BRE07240KL
RES SMD 4.22K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72PS .100 PRESSFIT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 100MA 30V datasheet.pdf
RES SMD 12.4KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 7.5A 125V datasheet.pdf
RES SMD 37.4K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 490MA 330 MOHM datasheet.pdf
DEPRESSOR SHEAR datasheet.pdf
FUSE 630A 1000V 3TN/110 AR UR datasheet.pdf