Yageo RT1206BRE0730K1L
RT1206BRE0730K1L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206BRE0730K1L
Brief Description
RES SMD 30.1K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206BRE0730K1L.pdf
Availability of RT1206BRE0730K1L
QUANTITY
RT1206BRE0730K1L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206BRE0730K1L
Internal Part NumberEIS-RT1206BRE0730K1L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)30.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206BRE0730K1L
Related LinksRT1206BR, RT1206BRE0730K1L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206BRE0730K1L Details Description
Related parts for RT1206BRE0730K1L
RES SMD 1.87KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT SC70-6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 WW datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
3/8 INCH HST BLK SMALL 25' SPOOL datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 50MM datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
BOARD DEMO SYNC REG L6926 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf