Yageo RT1206BRE0731R6L
RT1206BRE0731R6L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206BRE0731R6L
Brief Description
RES SMD 31.6 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206BRE0731R6L.pdf
Availability of RT1206BRE0731R6L
QUANTITY
RT1206BRE0731R6L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206BRE0731R6L
Internal Part NumberEIS-RT1206BRE0731R6L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)31.6
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206BRE0731R6L
Related LinksRT1206BR, RT1206BRE0731R6L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206BRE0731R6L Details Description
Related parts for RT1206BRE0731R6L
FIXED IND 8.2NH 600MA 120 MOHM datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 35V 20% 2824 datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 16TSSOP datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
IC ENCORE MCU 2K FLASH 20DIP datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS T/H R/A datasheet.pdf
CONN HEADER .05" 14POS T/H datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf