Yageo RT1206BRE073K65L
RT1206BRE073K65L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206BRE073K65L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.65K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206BRE073K65L.pdf
Availability of RT1206BRE073K65L
QUANTITY
RT1206BRE073K65L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206BRE073K65L
Internal Part NumberEIS-RT1206BRE073K65L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.65k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206BRE073K65L
Related LinksRT1206BR, RT1206BRE073K65L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206BRE073K65L Details Description
Related parts for RT1206BRE073K65L
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.5A 8SOIC datasheet.pdf
IC DAC 8BIT OCTAL 2WIRE 24-SOIC datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ20 37 OLIV datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 7.5MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 38POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE A 16 CKTS LGT 51 datasheet.pdf
RES 3.65K OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 200UH 52MA 21 OHM TH datasheet.pdf
CAP CER 10UF 10V X5R 0603 datasheet.pdf