Yageo RT1206BRE07453KL
RT1206BRE07453KL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206BRE07453KL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 453K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206BRE07453KL.pdf
Availability of RT1206BRE07453KL
QUANTITY
RT1206BRE07453KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206BRE07453KL
Internal Part NumberEIS-RT1206BRE07453KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)453k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206BRE07453KL
Related LinksRT1206BR, RT1206BRE07453KL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206BRE07453KL Details Description
Related parts for RT1206BRE07453KL
CAP CER 0.039UF 25V NP0 1206 datasheet.pdf
CORD ROJ C14 SVT 4'11" 18/3 10A datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM 20POS VERT .155" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 7.8UH 1.05A 230 MOHM datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 35W datasheet.pdf
IC REG BCK 1.8V 0.5A SYNC 6WLCSP datasheet.pdf
RES SMD 24.3K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V CMOS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CABLE ASSY datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 3.3V datasheet.pdf