Yageo RT1206BRE07453RL
RT1206BRE07453RL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206BRE07453RL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 453 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206BRE07453RL.pdf
Availability of RT1206BRE07453RL
QUANTITY
RT1206BRE07453RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206BRE07453RL
Internal Part NumberEIS-RT1206BRE07453RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)453
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206BRE07453RL
Related LinksRT1206BR, RT1206BRE07453RL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206BRE07453RL Details Description
Related parts for RT1206BRE07453RL
IC DRIVER HIGH SIDE TO-220-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 15POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
LOCATOR ASSEMBLY datasheet.pdf
RES 90.9K OHM 1W 0.25% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 44 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DRIVE THREE PHASE 200-230V datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 1W 15V 67MA OUTPUT datasheet.pdf
47UF 63V 8X11.5 105C RAD datasheet.pdf
GT 3C 3#8 SKT PLUG datasheet.pdf
+5 V Fixed, Adjustable Low-Dropout Linear Voltage Regulator IC datasheet.pdf