Yageo RT1206BRE07475KL
RT1206BRE07475KL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206BRE07475KL
Brief Description
RES SMD 475K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206BRE07475KL.pdf
Availability of RT1206BRE07475KL
QUANTITY
RT1206BRE07475KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206BRE07475KL
Internal Part NumberEIS-RT1206BRE07475KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)475k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206BRE07475KL
Related LinksRT1206BR, RT1206BRE07475KL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206BRE07475KL Details Description
Related parts for RT1206BRE07475KL
BIT TORX T10 2.56" datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT HSG 2POS .187 NATURAL datasheet.pdf
RES SMD 63.4K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
DSUB 50 M SOD TIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 29 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf