Yageo RT1206BRE075K49L
RT1206BRE075K49L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206BRE075K49L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 5.49K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206BRE075K49L.pdf
Availability of RT1206BRE075K49L
QUANTITY
RT1206BRE075K49L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206BRE075K49L
Internal Part NumberEIS-RT1206BRE075K49L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.49k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206BRE075K49L
Related LinksRT1206BR, RT1206BRE075K49L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206BRE075K49L Details Description
Related parts for RT1206BRE075K49L
SWITCH PUSH SPST-NO 3A 125V datasheet.pdf
CONN HEADER 58POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 24V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 3000PSIS 1/8 NPT 4-20 MA datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
PCI EXP STRADDLE 64P BLK 1U" datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
IC VIDEO RX SERIAL/DGTL 100BGA datasheet.pdf
1-/2-Channel 15 V Digital Potentiometers IC datasheet.pdf