Yageo RT1206CRD07102KL
RT1206CRD07102KL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206CRD07102KL
Brief Description
RES SMD 102K OHM 0.25% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206CRD07102KL.pdf
Availability of RT1206CRD07102KL
QUANTITY
RT1206CRD07102KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206CRD07102KL
Internal Part NumberEIS-RT1206CRD07102KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)102k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206CRD07102KL
Related LinksRT1206CR, RT1206CRD07102KL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206CRD07102KL Details Description
Related parts for RT1206CRD07102KL
RES SMD 60.4 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MOD INVERTER CCFL DIGITAL DIM datasheet.pdf
RES SMD 2.94K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 15.4 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 64POS DUAL R/A PCB datasheet.pdf
IC POT 8BIT QUAD 50K 20QFN datasheet.pdf
RES 76.8K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 14POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
BRAKING UNIT 480V datasheet.pdf