Yageo RT1206CRD0710R2L
RT1206CRD0710R2L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206CRD0710R2L
Brief Description
RES SMD 10.2 OHM 0.25% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206CRD0710R2L.pdf
Availability of RT1206CRD0710R2L
QUANTITY
RT1206CRD0710R2L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206CRD0710R2L
Internal Part NumberEIS-RT1206CRD0710R2L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.2
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206CRD0710R2L
Related LinksRT1206CR, RT1206CRD0710R2L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206CRD0710R2L Details Description
Related parts for RT1206CRD0710R2L
CONN HEADER 1POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES SMD 27K OHM 5% 3W 4122 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 11PF 6.3V NP0 0201 datasheet.pdf
RES SMD 316 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 2W DO204AL datasheet.pdf
DSUB 9 M PCB R/A G50 SS F225 datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf