Vishay/BCcomponents WKO392MCPQG0KR
WKO392MCPQG0KR picture photo
Mfg. Part Number
WKO392MCPQG0KR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3900PF 440VAC Y5U RADIAL
Datasheet Download
WKO392MCPQG0KR.pdf
Availability of WKO392MCPQG0KR
QUANTITY
WKO392MCPQG0KR Order Process
Ship out your order
Specifications of WKO392MCPQG0KR
Internal Part NumberEIS-WKO392MCPQG0KR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesWKO
PackagingBulk
Capacitance3900pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.748" (19.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WKO392MCPQG0KR
Related LinksWKO392M, WKO392MCPQG0KR Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
WKO392MCPQG0KR Details Description
Related parts for WKO392MCPQG0KR
CONN EDGECARD 80POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 28TSSOP datasheet.pdf
CA,XG,MTRJ-SC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
RES 383 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG VIOLET 100' datasheet.pdf
7+7 WAY M HORIZ SMT WOJS datasheet.pdf
CONN HOUSING PLUG 9POS datasheet.pdf
ADAPTER HAN 10A - D-SUB 25 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A 8HSOP datasheet.pdf