Yageo RT1206CRD0719R1L
RT1206CRD0719R1L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206CRD0719R1L
Brief Description
RES SMD 19.1 OHM 0.25% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206CRD0719R1L.pdf
Availability of RT1206CRD0719R1L
QUANTITY
RT1206CRD0719R1L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206CRD0719R1L
Internal Part NumberEIS-RT1206CRD0719R1L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)19.1
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206CRD0719R1L
Related LinksRT1206CR, RT1206CRD0719R1L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206CRD0719R1L Details Description
Related parts for RT1206CRD0719R1L
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 6A 120V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS 7.5MM datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN MAGJACK 6PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
VARISTOR 198V 1.2KA 4032 datasheet.pdf
PGA SOLDER TAIL 1.27MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
FIXED IND 8.7NH 1.42A 70 MOHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf