Yageo RT1206CRD071K2L
RT1206CRD071K2L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206CRD071K2L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.2K OHM 0.25% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206CRD071K2L.pdf
Availability of RT1206CRD071K2L
QUANTITY
RT1206CRD071K2L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206CRD071K2L
Internal Part NumberEIS-RT1206CRD071K2L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.2k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206CRD071K2L
Related LinksRT1206C, RT1206CRD071K2L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206CRD071K2L Details Description
Related parts for RT1206CRD071K2L
CONN RECEPT CPC 19POS REV SER 1 datasheet.pdf
IC DSP 16BIT OTP 4K 20MHZ 44LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 130PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 550MHZ 165FBGA datasheet.pdf
IC VID DECOD SDTV 10BIT 48LQFP datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 20K OHM 10SIP datasheet.pdf
RES SMD 90.9 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
LED 18MM AMBER 12V WIRE PNL MNT datasheet.pdf