Yageo RT1206CRD0743R2L
RT1206CRD0743R2L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206CRD0743R2L
Brief Description
RES SMD 43.2 OHM 0.25% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206CRD0743R2L.pdf
Availability of RT1206CRD0743R2L
QUANTITY
RT1206CRD0743R2L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206CRD0743R2L
Internal Part NumberEIS-RT1206CRD0743R2L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)43.2
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206CRD0743R2L
Related LinksRT1206CR, RT1206CRD0743R2L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206CRD0743R2L Details Description
Related parts for RT1206CRD0743R2L
CONN HOUSING 10POS .100 DUAL ROW datasheet.pdf
IC MPU I.MX31 532MHZ 457MAPBGA datasheet.pdf
OPTOISO 7.5KV DARL W/BASE 6DIP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 20V 10% 2824 datasheet.pdf
CONN HEADER 200POS STR 2MM 8ROWS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20% 75V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 63V 10% 2917 datasheet.pdf