Yageo RT1206CRD0766R5L
RT1206CRD0766R5L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206CRD0766R5L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 66.5 OHM 0.25% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206CRD0766R5L.pdf
Availability of RT1206CRD0766R5L
QUANTITY
RT1206CRD0766R5L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206CRD0766R5L
Internal Part NumberEIS-RT1206CRD0766R5L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)66.5
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206CRD0766R5L
Related LinksRT1206CR, RT1206CRD0766R5L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206CRD0766R5L Details Description
Related parts for RT1206CRD0766R5L
RES SMD 73.2K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C UNSHIELDED datasheet.pdf
FPA/C A1 1746-NI4 0.5M datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 400MA 610 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 0.01 OHM 1% 3W 3637 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
LED ARRAY WHITE datasheet.pdf
CAP CER 56PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
TOP COVER ASSY FOR ASPRF datasheet.pdf
CERAMIC FILTER datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 25V THRU HOLE datasheet.pdf