CTS Electronic Components 416F374X2CST
416F374X2CST picture photo
Mfg. Part Number
416F374X2CST
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
CRYSTAL 37.400 MHZ SERIES SMT
Datasheet Download
416F374X2CST.pdf
Availability of 416F374X2CST
QUANTITY
416F374X2CST Order Process
Ship out your order
Specifications of 416F374X2CST
Internal Part NumberEIS-416F374X2CST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
Series416
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency37.4MHz
Frequency Stability±20ppm
Frequency Tolerance±15ppm
Load CapacitanceSeries
ESR (Equivalent Series Resistance)200 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.018" (0.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)416F374X2CST
Related Links416F37, 416F374X2CST Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
416F374X2CST Details Description
Related parts for 416F374X2CST
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN STACKED SFP+ 2X5 W/O LP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 152 TYPED 17POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 51POS SNAP SKT YLW datasheet.pdf
D4SL-2KDG-D4N datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 400MA DO213 datasheet.pdf