Yageo RT1206CRD076K8L
RT1206CRD076K8L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206CRD076K8L
Brief Description
RES SMD 6.8K OHM 0.25% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206CRD076K8L.pdf
Availability of RT1206CRD076K8L
QUANTITY
RT1206CRD076K8L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206CRD076K8L
Internal Part NumberEIS-RT1206CRD076K8L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.8k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206CRD076K8L
Related LinksRT1206C, RT1206CRD076K8L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206CRD076K8L Details Description
Related parts for RT1206CRD076K8L
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
CONN SMB PLUG R/A 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
TVS DIODE 33VWM 59VC SMB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
BOARD EVAL BASED ON ST1S12 datasheet.pdf
IC SW 3BIAS TONE H/V 2.2V 16QSOP datasheet.pdf
RES 42.2 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
MODULAR CRIMPING TOOL 6 IN 1 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf