Yageo RT1206CRE0711KL
RT1206CRE0711KL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206CRE0711KL
Brief Description
RES SMD 11K OHM 0.25% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206CRE0711KL.pdf
Availability of RT1206CRE0711KL
QUANTITY
RT1206CRE0711KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206CRE0711KL
Internal Part NumberEIS-RT1206CRE0711KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206CRE0711KL
Related LinksRT1206C, RT1206CRE0711KL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206CRE0711KL Details Description
Related parts for RT1206CRE0711KL
HOOK-UP STRND 14AWG BROWN 100' datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC 0.040DIA TIN datasheet.pdf
RES 37.4 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
RJI 1XIP20 ANG90 24/75 5M2-P datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X15MM 12VDC datasheet.pdf
KIT SIGFOX 868MHZ UP/DOWN datasheet.pdf