Yageo RT1206CRE0711R3L
RT1206CRE0711R3L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206CRE0711R3L
Brief Description
RES SMD 11.3 OHM 0.25% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206CRE0711R3L.pdf
Availability of RT1206CRE0711R3L
QUANTITY
RT1206CRE0711R3L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206CRE0711R3L
Internal Part NumberEIS-RT1206CRE0711R3L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.3
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206CRE0711R3L
Related LinksRT1206CR, RT1206CRE0711R3L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206CRE0711R3L Details Description
Related parts for RT1206CRE0711R3L
CAP CER 5600PF 2.5KV X7R 1825 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
RES SMD 2.87K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 5.9K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EXTEND datasheet.pdf
THYRISTOR 58V 80A SMB datasheet.pdf
RES SMD 68.1K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CRIMP CONTACT MALE CRIMP ROLLED datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 53MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf