Yageo RT1206CRE07130KL
RT1206CRE07130KL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206CRE07130KL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 130K OHM 0.25% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206CRE07130KL.pdf
Availability of RT1206CRE07130KL
QUANTITY
RT1206CRE07130KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206CRE07130KL
Internal Part NumberEIS-RT1206CRE07130KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)130k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206CRE07130KL
Related LinksRT1206CR, RT1206CRE07130KL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206CRE07130KL Details Description
Related parts for RT1206CRE07130KL
IC FLASH 2MBIT 250NS 32PLCC datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 100MA datasheet.pdf
CONN HEADER 76POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 820PF 500V NP0 1825 datasheet.pdf
SPEAKER 8OHM 3W 86DB 41X71MM datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY DL RA 80POS .100 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
500 TB RIS CLA 55D SOLID datasheet.pdf
CAP POLYMER 68UF 20% 10V T/H datasheet.pdf
HD 38999 32C 32#23 PIN RECP datasheet.pdf
15000UF 25V 30X35MM 105C 5000H datasheet.pdf