Vicor Corporation V28A36M200BG
V28A36M200BG picture photo
Mfg. Part Number
V28A36M200BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W
Datasheet Download
V28A36M200BG.pdf
Availability of V28A36M200BG
QUANTITY
V28A36M200BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V28A36M200BG
Internal Part NumberEIS-V28A36M200BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.56A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency82.6%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28A36M200BG
Related LinksV28A36, V28A36M200BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28A36M200BG Details Description
Related parts for V28A36M200BG
RES 1.5K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 511K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 500KHZ RRO 8DFN datasheet.pdf
TRIMMER 2M OHM 0.5W TH datasheet.pdf
IC SCHMITT TRIGGER INV 8TSSOP datasheet.pdf
IC PWR SWITCH USB 2A 8WDFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf