Yageo RT1206CRE07178KL
RT1206CRE07178KL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206CRE07178KL
Brief Description
RES SMD 178K OHM 0.25% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206CRE07178KL.pdf
Availability of RT1206CRE07178KL
QUANTITY
RT1206CRE07178KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206CRE07178KL
Internal Part NumberEIS-RT1206CRE07178KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)178k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206CRE07178KL
Related LinksRT1206CR, RT1206CRE07178KL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206CRE07178KL Details Description
Related parts for RT1206CRE07178KL
IC MCU 8BIT 7KB OTP 64TQFP datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SAR 3MSPS 48LQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
FUSE PTC RESETTABLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONN RCPT 120POS 0.5MM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 12POS THRUHL datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 19.69"L X 13.78"W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf