Yageo RT1206CRE0717R8L
RT1206CRE0717R8L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206CRE0717R8L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 17.8 OHM 0.25% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206CRE0717R8L.pdf
Availability of RT1206CRE0717R8L
QUANTITY
RT1206CRE0717R8L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206CRE0717R8L
Internal Part NumberEIS-RT1206CRE0717R8L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)17.8
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206CRE0717R8L
Related LinksRT1206CR, RT1206CRE0717R8L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206CRE0717R8L Details Description
Related parts for RT1206CRE0717R8L
ESD HANDLER 8-3/4X14-5/8X1 datasheet.pdf
CAP TRIMMER 3-8PF 100V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
MINIFIT DR RA 94V0 HDR 20 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN SMD BKWY HDR TIN 28POS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS PNL MNT SKT datasheet.pdf