Yageo RT1206CRE0718K7L
RT1206CRE0718K7L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206CRE0718K7L
Brief Description
RES SMD 18.7KOHM 0.25% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206CRE0718K7L.pdf
Availability of RT1206CRE0718K7L
QUANTITY
RT1206CRE0718K7L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206CRE0718K7L
Internal Part NumberEIS-RT1206CRE0718K7L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.7k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206CRE0718K7L
Related LinksRT1206CR, RT1206CRE0718K7L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206CRE0718K7L Details Description
Related parts for RT1206CRE0718K7L
THERMISTOR 120 OHM 265V PTC datasheet.pdf
IC 3.3V/5V DUAL LO OPN-DR 8SOIC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 1A MELF datasheet.pdf
IC UNIV BUS DVR 16BIT 48TVSOP datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 10V 10% 1411 datasheet.pdf
TAPE ELECTROPLATING/ANODIZING datasheet.pdf
CONN PIN 18-20AWG GOLD datasheet.pdf
78K0 KX2 IECUBE 44 LQFP T-TYPE datasheet.pdf
CBL 34POS 0.5MM JMPR TYPE D 4" datasheet.pdf