Vicor Corporation V375C8C100BS2
V375C8C100BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V375C8C100BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W
Datasheet Download
V375C8C100BS2.pdf
Availability of V375C8C100BS2
QUANTITY
V375C8C100BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C8C100BS2
Internal Part NumberEIS-V375C8C100BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency82.2%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C8C100BS2
Related LinksV375C8, V375C8C100BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C8C100BS2 Details Description
Related parts for V375C8C100BS2
LED GREEN T1-3/4 RT ANG PCB datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 768B OTP 28SOIC datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SWITCH HALL EFFECT 3DFN datasheet.pdf
HEATSINK FOR BGAS FIN HGT .45" datasheet.pdf
PNL MNT W/ WIRE 568NM 40MCD GRN datasheet.pdf
DGTL ISO 1KV 6CH GEN PURP 20QSOP datasheet.pdf
CONN HDR 74POS 1.27MM SMD datasheet.pdf