Yageo RT1206CRE071K8L
RT1206CRE071K8L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206CRE071K8L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.8K OHM 0.25% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206CRE071K8L.pdf
Availability of RT1206CRE071K8L
QUANTITY
RT1206CRE071K8L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206CRE071K8L
Internal Part NumberEIS-RT1206CRE071K8L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.8k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206CRE071K8L
Related LinksRT1206C, RT1206CRE071K8L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206CRE071K8L Details Description
Related parts for RT1206CRE071K8L
FIXED IND 39UH 640MA 550 MOHM datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 500MHZ SOT23-5 datasheet.pdf
CARDEDGE 30POS DL .156 GREEN PCB datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 18K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 40W 40-160VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
RES 1.5M OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf